Přinese letos Mikuláš uhlí nebo sladkosti?

Svátek Mikuláše není spojený jen s oslavou tohoto ne příliš častého jména, ale zejména je známý díky našim nejmenším členům rodiny. Mikuláš je totiž pravidelně spojován s obchůzkou Mikuláše, anděla a čerta, kteří chodí dům od domu, kde bydlí malé děti, aby je tak trošku postrašili za jejich celoroční zlobení, nebo odměnili za to, jak hezky poslouchají rodiče a paní učitelky.

Kostým mikuláše, anděla a čerta

Pohádková trojka

Každé malé dítě na svátek Mikuláše, jenom co se trošku setmí, stojí u okna a vyhlíží prapodivné postavy, které by jen tak normálně v běžný den nemohl vidět. Nejdřív mu do oka padne vysoká mužská postava, s vysokou čepicí, bílým pláštěm a také velkou holí. Přesně tak totiž vypadá kostým Mikuláše, tedy toho hlavního ze známé trojky. Zapomenout samozřejmě nesmíme na čerta, ze kterého jde více než strach. Je celý černý, chlupatý a smradlavý s dlouhým ocasem, řetězem a pytlem, kam dává zlobivé děti. Pokud jednou skončíte v tomto ne zrovna útulném pytli, je jasné, že vaše další zastávka bude až rovnou v pekle.

Sláva Andělům

Pokud malí potomkové byli hodní, což dosvědčí vaše svědectví a dokonce řeknou hezkou básničku nebo modlitbičku, budou odměněni. A právě odměnou jim bývají sladkosti v podobě nejrůznějších čokolád, bonbonů a jiných dalších možných pochoutek. Pokud ovšem na odměnu nemají děti nárok, dostanou pouze pár oříšku, nebo jen hromadu uhlí, které dostanou jak jinak než od čerta. Sladkosti děti dostávají do Anděla, který má připravený plný košík těchto dobrot.

Sladkosti děti ale nedostávají jen večer, při návštěvě Mikuláše, Anděla a čerta. Svoji odměnu dostávají za celoroční poslouchání také od rodinných příslušníků. Proto při tomto mimořádném dni dostanou děti hromadu sladkostí a ovoce nejen od této trojky, ale také od rodičů, babiček, tetiček a dalšího širokého příbuzenstva a přátel.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes