Historie Halloweenu

Kostým dýněKdyž se řekne Halloween, většina z nás si představí podzim, dýně, strašidla a děti v maskách. Ano, tak to skutečně ve městech a městečkách po celé Americe kolem 31. října vypadá. To je právě ten vytoužený den v roce, kdy jsou dětské pokoje zavalené vykoledovanými sladkostmi, a nárůst požárů od svíček v dýních by se mohl počítat po stovkách. Lidé si s radostí nazdobí domy strašidelnou dekorací, před domy nasázejí vydlabané dýně a děti si oblečou nejrůznější kostýmy a vyrazí do ulic koledovat sladkosti. Přesně to je Halloween po americku.
Kde to všechno začalo
Samotné slovo Halloween pochází z anglického spojení „all-hallow-even“, což bysme mohli přeložit jako předvečer všech svatých. V podstatě je to obdoba českých dušiček. Své kořeny má tento velmi oblíbený americký svátek v keltských slavnostech konce roku, který nazývali Samhain. Do spojených Států se dostal koncem 19. století s obrovskou vlnou imigrantů z Anglie a Skotska. Kromě USA je také velice populární v ostatních anglicky mluvících zemích jako například Kanada, Velká Británie, Austrálie a také na Novém Zélandě.
Jeho symboly
Stejně jako u nás malé děti vyrábějí halloweenské dekorace – vydlabují do dýní co možná nejstrašidelnější obličeje, tak také děti v zahraničí v období Halloweenu těmito dýněmi zdobí své zahrady a trávníky před domem. Ovšem je nutné poznamenat, že při Halloweenu se to děje v daleko větší míře než u nás v Česku. Někteří fajnšmekři se ve vydlabávání dýní dokonale vyžívají, tudíž jsou schopni touto dekorací pokrýt celý trávník před domem. Dalším důležitým symbolem Halloweenu jsou čarodějnice a s nimi spojované zlo, magie a strašení. Typickými barvami tohoto svátku, jak už asi tušíte, jsou oranžová a černá.
Bez tradic to nejde
Stejně jako každý svátek, který se s pravidelností opakuje, tak i Halloween se neobejde bez typických tradic, které jsou s ním spojeny. Nejdůležitější a nejoblíbenější tradicí je koledování. Malé děti převlečené za nejrůznější strašidelné halloweenské kostýmy chodí dům od domu a prosí o sladkosti. Pokud je nedostanou, mohou se těšit majitelé domu na nějaký nepříjemný dáreček. Samozřejmostí jsou také hororové historky kterými se nejedno zlobivé dítko straší.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes